פריסת מענק פרישה – חסכון במס

מענק פרישה מעבודה פטור בחלקו ממס, בהתאם לנסיבות הפרישה (פיטורין או מוות),וותק העובד ומשכורתו ובחלקו הוא חייב במס. כדאי לשקול פריסת החלק החייב על פני שנות העבודה של השכיר, בגינן משולם המענק שבנדון, היות וזה משתלם יותר ומגדיל את הנטו. מדוע קיים פה חיסכון המס ואיך זה מתבצע –  זאת ננסה להסביר במאמר זה.

כל שכיר אשר מקבל מענק פרישה מעבודה, זכאי כמובן לפטור שמחושב על משכורתו האחרונה מוכפל בשנות הוותק בעבודתו, אך לא יותר מסכום מסוים שהוגדר כתקרה לפטור.

ברוב המקרים סכום המענק הוא גבוה יותר מהסכום הפטור לפי החישוב לעיל, אי לכך קיים סכום שחייב במס במועד קבלתו ולכן קטן משמעותית הסכום נטו, שנכנס לשכיר הפורש לבנק.

נציין שברוב המקרים שכיר שפורש לפני חודש אוקטובר בשנת המס, חבות המס בגין החלק החייב היא גדולה משמעותית גם במקרה בו בוחר הנישום לפרוס מענק קדימה.

עובד שכיר שלא בוחר לבחון כדאיות פריסת פיצויים קדימה, ברוב המקרים מסתכן בתשלום מס גבוה במיוחד על החלק החייב במס של המענק, היות ובשנת סיום העבודה הוא קיבל משכורת (אלא אם פוטר בתחילת שנת המס ואז המצב אחר) ושעורי המס בגין הכנסתו ממשכורת הם כבר גבוהים (המס המחושב עולה ככל שהכנסתו של הנישום גבוהה). על שיעורי מס גבוהים אלה מחושב המס לתשלום.

לא כך בהכרח הוא המצב, באם היה בוחר השכיר או יורשי העובד הנפטר בפריסת מענק פריסה על פני שנות עבודת הנישום (אך לא יותר משש שנים קדימה).

ברוב המקרים, קיימת תקופה של אי העסקה בגינה ניתן לנצל את נקודות הזיכוי אשר מקטינים לפורש את שעורי המס באותה שנה שלא הייתה לו הכנסה, וייוחס לה החלק החייב של מענק הפרישה.

גם התחלת העסקה חדשה במשכורת נמוכה יותר, שזה ברוב המקרים תוצאה של התפשרות בשל אי מציאת "משרת החלומות" מקטין את שעורי המס האמיתיים עליהם יש לחשב את החלק החייב במס לאותה שנה ויש שהוא עשוי להגדיל את הנטו בכך שנקבל בחזרה את סכום המס שנוכה לנו במועד הפרישה.

איך זה מתבצע:

ראשית מומלץ לשכיר שמקבל מענק פרישה, לבצע חישוב מקדים אשר מבוסס על סכום המענק המתקבל ושנות הוותק של העובד המפוטר, כדי לקבוע מהו סכום המענק החייב ומהו סכום המענק הפטור.

על הסכום החייב יבוצע חישוב מקדמי לבדיקת המס שיש לשלם באותה שנה אל מול המס שהשכיר אמור לשלם בשנים הבאות במקרה שבוחר לפרוס את המענק קדימה.

במקרה שהנישום המפוטר צופה כדאיות פריסת מענק (חשוב לציין שחישוב זה אינו הכרח המציאות כיון שהוא נשען על צפי הכנסות עתידי שלא בהכרח יתקיים בפועל), הרי שיש להגיע לפקיד השומה ולבקש פריסת מענק.

פקיד השומה הקרוב למקום המגורים, ייבצע חישוב עתידי על הסכום החייב ויקבע את סכום המס המשוער, אותו יש לשלם כמקדמה כבר היום שיקטין את הנטו מהסכום ברוטו של המענק.

בכל אחת משנות המס הבאות, שמספרן מותנה בוותק עבודתו של העובד אך לא יותר ממכסימום שש שנים, יהיה הנישום הפורס מחויב בהגשת דוח למס הכנסה. חובה זו נוצרת היות וחישוב הוא מקדמה על אומדן חישובי בלבד ומס הכנסה גובה מס אמת על הכנסותיו של הנישום בתקופה מסוימת כאשר הן מתבררות.

בדוח השנתי יש לציין את סכום המענק שנפרס וייוחס לאותה שנה ואת החלק היחסי של המס שנוכה במקור כמקדמה.

לאחר ביצוע החישוב ייקבע אם על  הנישום יהיה לשלם מס הכנסה או לקבל החזר מס, בהתאם לחישוב המס האמיתי בהינתן כל הכנסותיו, כולל החלק היחסי של המענק החייב באותה שנה

סיכום המאמר.

פריסת סכום מענק פרישה וייחוסו לשנים קדימה, עשוי להיות מהלך משתלם לנישום בחישוב המס המגיע ממנו ולהקטין את חבות המס בסכומים משמעותיים.

רוב השכירים אינם מועסקים תקופת מה לאחר סיום ההעסקה ויש שתקופה זו מתארכת למספר שנים. יש וגובה המשכורת במקום העבודה החדש בשנים הבאות, הוא נמוך יותר מהמשכורת בגינה חושב המענק החייב.

תנאים אלה יחד מאפשרים כדאיות לפרישת מענק פרישה לשנים קדימה, היות והמס הוא גבוה יותר ככל שגדלה ההכנסה ממשכורת.

פריסת מענק פרישה קדימה מחייבת תשלום מקדמה במועד הפריסה, הוא מועד קבלת המענק לחשבון ובנוסף מחייב הגשת דוח שנתי למס הכנסה עבור כל אחת מהשנים הבאות, בגינן היא בוצעה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s